Eğitim İş Samsun Şubesi
 
SİVİL TOPLUMA KAYYIM ATAMAK,DEMOKRASİMİZİ DİNAMİTLEMEKTİR!

SİVİL TOPLUMA KAYYIM ATAMAK,DEMOKRASİMİZİ DİNAMİTLEMEKTİR!

25 Aralık 2020 20:26 | 1730 kez okundu

SİVİL TOPLUMA KAYYIM ATAMAK,DEMOKRASİMİZİ DİNAMİTLEMEKTİR!

Birbiriyle alakasız ve tehlikeli yasal düzenlemelerin kurnazca gizlendiği maddeler içeren "torba yasa" kavramının mucidi olan AKP, yine elinde esaret dolu bir torbayla demokrasinin karşısına dikilmiştir. 
İktidara geldiğinden bu yana Meclis'teki sayısal çoğunluğu sayesinde yurttaşların birçok demokratik hakkını torbalara doldurup yok eden AKP, bu kez hazırlayıp Meclis'e getirdiği “Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifi” ile düzenleme başlığıyla hiç ilgisi olmayan bir biçimde sivil toplum örgütlerini hedef almaktadır. 
Söz konusu kanun teklifiyle, İçişleri Bakanlığı'na dernek yöneticilerini görevden alma, derneklere kayyım atayabilme ve dernekleri faaliyetten alıkoyma yetkisi verilecek, bu yolla Anayasa'da güvence altına alınan örgütlenme özgürlüğü çiğnenirken, sivil toplumun olmazsa olmazı olan derneklerin birçoğu çalışamaz duruma getirilecektir.
Bu kanun teklifinin yasalaşması demek, herhangi bir yargı hükmü olmadan, sadece keyfi açılan soruşturmalarla dahi İçişleri Bakanı'nın istediği derneği kapatabilmesi, yapısına ve yönetimine istediği müdahaleyi yapabilmesi demektir.
Böylesi bir haksız güç, kimseye verilmemeliyken, tarikatları sivil toplum örgütü, demokratik sivil toplum örgütlerini ise suç örgütü sayan bir zihniyetin elinde bu yetkiler, Türkiye'yi darbe dönemlerinden dahi geriye götürecektir.
Yani şapkadan yine tavşan çıkmamış, 18 yıldır iktidarda olan kendisi değilmişçesine "yargıda reform yapacağız" diyen AKP'nin, reform kelimesinden ne anladığı tekrar ayan olmuştur. Düne kadar Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nden suç örgütü çıkarmaya çalışırken, sivil toplum örgütü diye lanse ettikleri FETÖ ile ortak organizasyonlarda boy gösterenler, bugün "dernek" saymadıkları sivil toplum örgütlerine keyfi müdahale edebilme gücü için kolları sıvamıştır.  
Anayasamıza, Türkiye'nin imzacısı olduğu uluslararası sözleşmelere, içinde bulunduğumuz çağa, akla ve ahlaka aykırı olan bu teklif, güzel ülkemiz için hiç bitmeyen bir OHAL demektir. 
Esaretin ne demek olduğunu bilmeyen Atatürk'ün eğitim neferleri olarak, demokrasi ve özgürlüklere saldırı niteliğindeki bu düzenlemenin karşısına dikileceğimizin altını çiziyor, uyarıyoruz: Özgürlük, bu milletin karakteridir. Özgürlüğüne dokunulduğunda ne olduğunu unutanlar, tarihe dönüp bakmalı ve ders çıkarmalıdır.

(0) Yorum

Güvenlik * Ad Soyad

Son Yorumlananlar