Eğitim İş Samsun Şubesi
 
5 EKİM DÜNYA ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

5 EKİM DÜNYA ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

04 Ekim 2020 19:45 | 2477 kez okundu

 

5 EKİM DÜNYA ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

5 Ekim tarihi, 1966'da uluslararası öğretmen meslek örgütleri ile ILO ve UNESCO tarafından düzenlenen toplantıda öğretmenlerin toplumsal statüsü ve haklarına yönelik çok önemli kriterlerin belirlenmesi ve tüm ülkeleri bağlayan ‘Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararları'nın alınması nedeniyle, Dünya Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.

 

Söz konusu "Tavsiye Kararları", öğretmenlerin sadece mesleki hakları ve çalışma koşulları değil, toplumdaki yeri ve toplumların daha üst medeniyet seviyelerine gelmesinin yanında Uluslararası bir sözleşmedir.

 5 Ekim, ne yazıkki ülkemizde bir kutlama günü değil,hak arama günü haline gelmiştir.

Türkiye'de  öğretmenler, eğitim çalışanları, üniversitelerdeki akademik kadrolarda çalışanlar,teknik ve idari hizmet çalışanları her geçen gün daha zor koşullar altında çalışmak zorunda bırakılmıştır.

Bilimin teknolojinin,sanatın her alanında gelişim için birinci koşul eğitimdir.Bugünkü eğitim sisteminin sorunları ve eğitimcilerin sorunları  aşılmadan ülkemizin geleceğini oluşturacak yüksek teknolojileri üretmemiz mümkün değildir.

 

Kamuda çalışan öğretmenlerimiz, özel okullarda çalışmak zorunda bırakılan  öğretmenlerimiz,zor ekonomik koşullar altında görev yapmaktadır.

Öğretmenlerin toplumsal statüleri, ekonomik, sosyal ve özlük hakları, mevcut cumhur ittifakı iktidarında ciddi şekilde gerilemiştir. Eğitim sisteminde yaşanan köklü değişiklikler, 4+4+4 eğitim sistemiyle  Öğretim Birliği’ne vurulan darbe, okul dönüşümleri, siyasi kadrolaşma, yandaş yönetici atama gayreti,   güvencesiz istihdam uygulamalarıyla öğretmenlerin yaşadığı sorunlar daha da derinleşmiştir.

 

Öğretmenin emeğini görmezden gören, küçümseyen iktidar ve onun söylemleri öğretmene şiddet vakalarını artırmış; öğretmenlere kendi alanları dışında angaryaların yüklenmesi adeta bir rutin haline gelmiştir. Atanamayan öğretmen ordusunun her yıl biraz daha büyümesi de, Türkiye'de eğitimci olma sevdası taşıyan gençlerin bile öğretmenliği seçmesi önünde bir engel teşkil etmektedir.

 

Pandemi süreci, öğretmenlerimizin omzundaki yükü daha da artımıştır.

Fırsat eşitsizliğinin kucağına itilmiş öğrencilerine salgına rağmen bilgi aşılamaya çalışan öğretmenlerimiz, salgın şartlarında eğitim gibi kritik bir başlıkta dahi alınan kararların hiçbirinde söz sahibi yapılmamıştır.

 

Ancak bu karanlık tablo, Köy Enstitüleri'nin, TÖS'ün ruhunu yaşatmaya çalışan bizleri karamsarlığa değil, daha büyük bir kararlılıkla mücadeleye itmektedir.

 

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ün eğitim neferlerinin ortak çatısı olan Eğitim-İş olarak;

 

- Laik, parasız, adil ve bilimsel eğitim için,

 

- Eğitim emekçilerinin insan onuruna yakışır ücretlerle, meslek onuruna yakışır koşullarda çalışabilmesi için,

 

- Yandaşlık kriterlerinin değil, liyakatın dikkate alındığı bir eğitim sistemi için,

 

- Öğretmenlerin boynunun büküleceği değil, kutlama yapacağı 5 Ekimler için

mücadele etmeyi sürdüreceğimizin altını çiziyor; 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü'nü yürekten kutluyoruz.04.10.2020

 

Eğitim İş Samsun Şube  Yönetim Kurulu

(0) Yorum

Güvenlik * Ad Soyad

Son Yorumlananlar