Eğitim İş Samsun Şubesi
 
Zafer Özel Eğitim  Meslek  Okulu  Taşınmamalı

Zafer Özel Eğitim Meslek Okulu Taşınmamalı

28 Mayıs 2020 22:22 | 2716 kez okundu

Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim dalının en önemli çalışma alanlarından biri de  bir eğitim kurumunun açılması , kapatılması yada taşınması kararlarının alınmasında,  bölgenin ihtiyaçları, sosyoekonomik durumu , coğrafi şartları , ulaşım imkanları,  öğrenci ve öğretmenlerin sayıları, velilerin ve okul paydaşlarının ihtiyaçları ile hazır bulunuşluk durumlarının  göz önünde bulundurulması ve kamu yararı gözetilerek yapılmasıdır.

Atakum İlçemizde 1999/2000 Eğitim Öğretim yılından bu yana hizmet veren Zafer Özel Eğitim Meslek Okulu’nun,  Taflan MTAL binasına taşınması kararı ile  Taflan MTAL’nin Kurupelit MTAL binasına taşınarak kurumun varlığının sona ereceğini öğrenmiş bulunuyoruz. Atakum Zafer Özel Eğitim Meslek Okulu’nun boşaltacağı binaya ise Bilim Sanat Merkezi açılacağı ile ilgili MEB olurunun yakında çıkacağı duyumları da kamuoyu tarafından bilinmektedir.

Zafer Özel Eğitim  Meslek  Okulunda bulunan  , atölye, laboratuvar ve diğer kullanım alanları asansör ve ortopedik engelli öğrenciler için engelli rampaları, bu okulumuzda eğitim gören özel çocuklarımız için tasarlanmıştır. Üstelik bu tasarımlar çok kısa bir süre önce kamu kaynakları kullanılarak yapılmıştır. Tamamı taşımayla okula gelmekte olan öğrencilerin içerisinde otizmli ,  Down sendromlu, hafif , orta veya ağır mental, ortopedik bedensel,  engelli olmaları nedeniyle uzun servis yolculuklarında sağlıklarının tehlikeye gireceği açıktır. Ayrıca bazı öğrencilerin engelleri nedeniyle yanlarında velileriyle olmaları gerektiği de göz önünde bulundurulmalıdır. Zafer Özel Eğitim Meslek Okulu’nun Taflan MTAL binasına taşınması durumunda , Yeni binanın özel eğitim için hazırlanması için kamu kaynaklarının tekrar kullanılması gerekecektir. BİLSEM in yerleşeceği mevcut binanın BİLSEM için hazırlanması için ayrıca kamu kaynakları kullanılacaktır. Öğrenciler bir süre sonra ulaşım sıkıntısı çekmeye başlayacaklar ve okulun uzakta olması nedeniyle isteksiz davranacaklardır. Söz konusu okulumuz personeliyle ve çok özel öğrencileriyle birlikte elde ettikleri birçok başarılarla Samsun’ umuzun  göz bebeği bir Eğitim yuvasıdır. Böylesine gurur kaynağı önemli bir okulumuzun birçok sakıncalar ve mağduriyetler oluşturabilecek şekilde  taşınmasına olumlu bakmıyoruz.

Taflan Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ise bölgesindeki tek meslek lisesi olma özelliğindedir. Okulun Kurupelit MTAL bünyesine katılacak olmasıyla  öğrencilerin tamamının  taşıma kapsamına alınması söz konusu olacaktır. Bu da başka bir kamu kaynağının kullanılması anlamına gelir. Ayrıca öğretmenlerin ve idarecilerin norm kadro sorunu yaşamalarına neden olarak başka bir mağduriyet ortaya çıkacaktır. 

Eğitim İş olarak Atakum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne sesleniyoruz; Atakum’da Bilim Sanat Merkezi açılmasına karşı değiliz.Ancak Zafer Özel Eğitim Meslek Okulu , Taflan MTAL  veya başka bir okulumuza dokunmadan BİLSEM için yeni bir bina yaparak bu sorunu çözebilirsiniz. Böylece her iki okulumuzun tüm paydaşlarını üzmeden kırmadan bir çözüm üretmiş olursunuz.

 

    Volkan ERKEN

Eğitim İş Samsun Şube Başkan Yrd.

 

(0) Yorum

Güvenlik * Ad Soyad

Son Yorumlananlar