Eğitim İş Samsun Şubesi
 
SİVAS KATLİAMINDA HEDEF CUMHURİYET DEVRİMLERİDİR.

SİVAS KATLİAMINDA HEDEF CUMHURİYET DEVRİMLERİDİR.

02 Temmuz 2018 01:53 | 791 kez okundu

SİVAS KATLİAMINDA HEDEFCUMHURİYET DEVRİMLERİDİR.

  Sivas katliamı; ülkenin birliğine, bütünlüğüne ve cumhuriyet devrimlerine karşı yapılmıştır.

  “2 Temmuz 1993, bir katliam tarihi olarak hafızalara kazındı. O gün, Pir Sultan Abdal Şenliklerine katılmak için Sivas'a giden aydın ve sanatçılardan 33'ü, kaldıkları otelin yakılması sonucu hayatını kaybetmişti. Olayda iki otel görevlisi de yaşamını yitirmiş, iki saldırgan da ölmüştü.”

     2 Temmuz Cuma günü akşam saatlerinde otelin önündeki durumu etkinliklere katılan ve yangından yaralı kurtulabilen Aziz Nesin şöyle ifade etmektedir. 'Cumhuriyet Sivas'ta kuruldu, Sivas'ta yıkılacak' , 'Laiklere ölüm' , 'Yaşasın şeriat' ve 'Sivas Aziz'e mezar olacak' sloganları, aslında hedefin sadece ben olmadığını anlatmaya çalışıyor gibiydi.”

     O gün orada yitirdiğimiz, aydınlarımız, sanatçılarımız ve şairlerimiz dört günlük şenlik programında, söyleşilere katılmak, kitaplarını imzalamak, şarkılarını söylemek için Sivas’a gitmişlerdi. 

   Sivas’ta yaşanan insanlık dışı katliamda hedefte olan cumhuriyet ve cumhuriyetin aydınlanma devrimleriydi. Hızlakalkınan kendi yerli sanayisiyle, tarım politikaları ile gelişen ve bağımsızlaşan ülkemiz, aynı zamanda eğitimli gücü ile kulluktan eşit yurttaşlık hakkını kullanan toplum olma yolunda hızla ilerliyordu. Ogün orada yok edilmeye çalışılan cumhuriyetin yetiştirdiği sanatçılardı. Cumhuriyetti. 

      Sivas katliamının faili durumunda olan 33 sanık Devlet Güvenlik Mahkemesi’nce idam cezasına çarptırıldı. 2002 yılında idam cezasının yürürlükten kaldırılmasıyla idam cezası hükümlülerinin cezaları müebbet ağır hapis cezasına çevrildi. Sonuçta; Sivas katliamını gerçekleştiren ve yönlendirenlerin birçoğu zaman aşımı nedeniyle yargılanamamıştır.

     Bugün aradan geçen 25 yılın sonunda, Sivas katliamını yaratan koşulların henüz ortadan kalkmaması, Sivas olaylarından gerekli dersin çıkarılamadığını göstermektedir. Türkiye’de hala inanç ve etnik ayrımcılık yapılarak halkımız kamplara bölünmeye çalışılmaktadır. Bütün bu olumsuz koşullara rağmen, milletimiz cumhuriyet değerlerine, Atatürkilke ve devrimlerine sahip çıkmaya, bu güzel coğrafyada barış ve kardeşlik içinde yaşamaya devam edecektir.

      Eğitim- İş olarak, Sivas’ta yaşamını yitiren, 33 aydınımızı ve 2 otel çalışanımızı aziz hatıralarıyla birlikte saygı ile anıyoruz. 02.06.2018

                                                                    

                                                      Eğitim- İş Samsun 

(0) Yorum

Güvenlik * Ad Soyad

Son Yorumlananlar